Նոր ժամանակ (1800-մինչև օր) 1915-1916
Հայոց ցեղասպանությունը. Պատմական ողբերգություն և միջազգային ճանաչման երկար ճանապարհը
Օսմանյան հայերի համակարգված ոչնչացումը (1915-1916) և դրա ճանաչման համար ցեղասպանություն՝ որպես ընթացող համաշխարհային պայքար։
Ողբերգությունը՝ 1915-1916 թվականների Հայոց ցեղասպանությունը
Հայոց ցեղասպանությունը վերաբերում է օսմանյան կառավարության կողմից Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին, հիմնականում 1915-1916 թվականներին, իր հայ հպատակների նկատմամբ իրականացված տեղահանման, զանգվածային սպանությունների և մշակութային ոչնչացման համակարգված արշավին։ Պատերազմի քողի տակ իշխող «Իթթիհաթ վե թերաքքի» կոմիտեն (Երիտթուրքերը) մշակեց և իրականացրեց Անատոլիայի իրենց պատմական հայրենիքից հայ բնակչության գրեթե ամբողջական բնաջնջման ծրագիրը։ Մոտ 1.5 միլիոն հայեր զոհվեցին գնդակահարությունների, Սիրիայի անապատ դեպի մահվան երթերի, սովի և հիվանդությունների հետևանքով։ Սա իրենց նախնիների տարածքում երկու հազարամյակների քաղաքակրթության գրեթե ամբողջական ոչնչացումն էր։
Թուրքիայի պաշտոնական դիրքորոշումը և պատմական վեճը
Օսմանյան կայսրության ավերակների վրա 1923 թվականին հիմնադրված Թուրքիայի Հանրապետությունը մշտապես մերժել է ցեղասպանություն տերմինի կիրառումը։ Պաշտոնական թուրքական պատմագրությունը ընդունում է, որ շատ հայեր զոհվել են պատերազմի տարիներին տեղահանումների ժամանակ, սակայն այդ իրադարձությունները մեկնաբանում է որպես տարաթնական բախումների, Ռուսաստանի զորքերին աջակցող հայկական ապստամբության և պատերազմի ընդհանուր քաոսի ողբերգական հետևանք։ Կառավարությունը պնդում է, որ չի եղել պետության կողմից ղեկավարված բնաջնջման ծրագիր։ Այս դիրքորոշումը մնում է թուրքական արտաքին քաղաքականության հիմնաքար և միջազգային հարաբերությունների հիմնական վեճերի առարկան՝ ազդելով Թուրքիայի դիվանագիտական հարաբերությունների վրա բազմաթիվ երկրների հետ։
Ճանաչման առաջամարտիկ ալիքը
Դեպքերի միջազգային ճանաչումը որպես ցեղասպանություն սկսվեց դանդաղ։ Առաջին խոշոր քաղաքական ճանաչումը եկավ Ուրուգվայից 1965 թվականին։ Եվրոպական խորհրդարանը այն ճանաչեց որպես ցեղասպանություն 1987 թվականին։ Ակտիվիստական շարժման մեջ նշանակալի միջնադարձ եղավ քաղաքացիական հասարակության խմբերի, հատկապես հոլոքոստի հետ զուգահեռներ անցկացնող հրեական կազմակերպությունների ներգրավվածությունը։ Օրինակ՝ Ռեֆորմիստական հուդայականության միությունը 1989 թվականին ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև։ Մինչ այնպիսի խմբեր, ինչպիսին է Հակա-զրպարտության լիգան, պատմականորեն օգտագործել են «կոտորածներ և վայրագություններ» տերմինաբանությունը, նրանց ներգրավվածությունը եղել է հիշատակի բարոյական պարտադրվածության վերաբերյալ ավելի լայն երկխոսության մաս։
Հարյուրամյակը և փոփոխվող գլոբալ համաձայնությունը
2015 թվականի 100-ամյակի մոտենալը ուժեղացրեց համաշխարհային ուշադրությունը։ 2014 թվականի ապրիլին կատարված նշանակալի քայլով, այն ժամանակվա վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը իր ցավակցությունն է հայտնել օսմանյան հայերի ժառանգներին, ընդունելով նրանց տառապանքները, սակայն խուսափելով ցեղասպանություն տերմինից։ Սա ընդգծեց Թուրքիայի զգայունությունը այս հարցի շուրջ միջազգային ճնշման նկատմամբ։ Հարյուրամյակի տարին ինքնին ականատես եղավ հզոր խորհրդանշական ճանաչումների, որոնցից ամենանշանակալիները եղան Պապ Ֆրանցիսկոսի կողմից, ով հանրայնորեն օգտագործեց «ցեղասպանություն» տերմինը մի պատարագի ժամանակ, և Եվրոպական խորհրդարանի կողմից, որը վերահաստատեց համընդհանուր ճանաչման կոչը։
Լանդշաֆտային ճանաչումներ և ընթացիկ դիվանագիտական մարտեր
Վերջին տարիներին մի քանի գլխավոր տերություններ պաշտոնապես ճանաչել են ցեղասպանությունը, արմատապես փոխելով դիվանագիտական լանդշաֆտը։ ԱՄՆ Կոնգրեսը 2019 թվականին ընդունեց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևեր, և նախագահ Ջո Բայդենը 2021 թվականի ապրիլի 24-ի իր հայտարարության մեջ պաշտոնապես օգտագործեց «Հայոց ցեղասպանություն» տերմինը՝ դառնալով առաջին ամերիկյան նախագահը, որ այդպես արեց։ Սա հաջորդեց գործադիր իշխանության կողմից տասնամյակներ տևած զգուշավոր խուսափմանը՝ Թուրքիայի հետ ռազմավարական հարաբերություններին հղում կատարելով։ Գերմանիայի (2016), Ֆրանսիայի և Կանադայի նման երկրներն էլ ընդունել են խորհրդարանական բանաձևեր կամ պաշտոնական հռչակագրեր։ Յուրաքանչյուր ճանաչում դիվանագիտական ճգնաժամ է առաջացնում Անկարայի հետ, որը պատասխանում է դատապարտումներով և դեսպանների ժամանակավոր հետ կանչումներով։
Ճանաչման նշանակությունը և ազդեցությունը
Հայ սփյուռքի և Հայաստանի Հանրապետության համար միջազգային ճանաչումը բառերի պարզ խաղ չէ, այլ պատմական արդարության, բարոյական վերականգնման և ապագա վայրագությունների կանխարգելման խորը հարց։ Այն դիտվում է որպես վերապրողների վկայության հաստատում և ժխտողականության մերժում։ Գիտնականներն ու մարդու իրավունքների պաշտպանները պնդում են, որ այս պատմության հետ հաշվեհարդար չտեսնելը հավերժացրել է անպատիժության շրջանառությունը։ Ճանաչման համար պայքարը շարունակվում է. ակտիվիստները պայքարում են ավելի համընդհանուր ճանաչման համար, մինչդեռ Թուրքիան պահպանում է իր հակապատմությունը՝ դարձնելով Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի քաղաքական առումով ամենավիճելի և չլուծված պատմական ողբերգություններից մեկը։