Նոր ժամանակ (1800-մինչև օր) 1991-09-23
Հայաստանը Խորհրդային Միությունում. Անեքսիայից մինչև անկախություն
Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության ճանապարհը 1920 թվականի հարկադիր միացումից մինչև 1991 թվականի անկախության հաղթական հռչակագիրը:
Կռվով ձուլված. Խորհրդային անեքսիան
Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունը ծնվեց կարճատև Առաջին Հանրապետության ավերակների վրա։ 1920 թվականի վերջերին նորածին հանրապետությունը հայտնվել էր աշխարհաքաղաքական սեղմակի մեջ։ Արևմուտքից Մուստաֆա Քեմալի (Անկարայի կառավարություն) գլխավորությամբ թուրքական ազգային շարժումը ներխուժել էր, իսկ հյուսիսից առաջանում էր բոլշևիկյան Կարմիր բանակը։ Ռուսաստանում բոլշևիկների իշխանության գալուց և Անկարայի կառավարության հաստատումից հետո, շահերի համընկնումը հանգեցրեց հայկական տարածքների փաստացի բաժանմանը։ Բոլշևիկյան Ռուսաստանի և Անկարայի կառավարության միջև կնքված Մոսկվայի պայմանագիրը (1921) ամրապնդեց այդ ձեռքբերումները՝ Քարս և Սուրմալու նման պատմական հայկական մարզերը հանձնելով Թուրքիային։ 1920 թվականի դեկտեմբերին Կարմիր բանակը ներխուժեց և անեքսիայի ենթարկեց Հայաստանի Հանրապետության մնացած տարածքը, բռնի կերպով ներառելով այն նորաստեղծ Խորհրդային Միության մեջ։
Խորհրդային դարաշրջանը. Պուրգից մինչև հայրենասիրություն
Խորհրդային իշխանության առաջին տարիները նշանավորվեցին Լենինի Նոր տնտեսական քաղաքականությամբ, որը թույլ տվեց որոշակի տնտեսական վերականգնում։ Սակայն ստալինյան դարաշրջանը բերեց խորը տառապանք։ 1930-ական թվականների Մեծ հերթափոխը ջախջախեց հայ մտավորականությունը, մշակութային գործիչներին և քաղաքական դասակարգին՝ հազարավոր մարդկանց գնդակահարելով կամ ուղարկելով Գուլագ։ Չնայած դրան, Խորհրդային Հայաստանը մոբիլիզացվեց Հայրենական մեծ պատերազմի (Երկրորդ համաշխարհային պատերազմ) ընթացքում, զգալիորեն նպաստելով խորհրդային ռազմական ջանքերին զինվորներով և արդյունաբերական արտադրանքով։ Ետպատերազմյան ստալինյան տարիները մնացին ճնշող։
Ստալինի մահից հետո՝ 1953 թվականին, սկսվեց հարաբերական ազատականացման շրջան, որը հայտնի է որպես Խրուշչովի հալեցում։ Այս դարաշրջանում տեղի ունեցավ մշակութային վերածնունդ, մայրաքաղաք Երևանվի վերակառուցում և խորհրդային գաղափարախոսության խիստ շրջանակներում հայ ազգային ինքնության կառավարվող ծաղկում։ Հաջորդող Բրեժնևի դարաշրջանը (1964-1982) բնութագրվում էր տնտեսական ստագնացիայով, բայց նաև հանրապետության ամրապնդմամբ՝ զարգացած արդյունաբերությամբ, ուժեղ կրթական համակարգով և հստակ մշակութային կյանքով, թեև միակուսակցական վերահսկողության ներքո։
Կատալիզատորը. Ղարաբաղյան շարժումը և Գլասնոստը
Խորհրդային Հայաստանի հետագիծը անդառնալիորեն փոխվեց 1988 թվականին, լիցքավորված Միխայիլ Գորբաչովի գլասնոստի (բացություն) և պերեստրոյկայի (վերակառուցում) բարեփոխումներով։ Առաջացավ Ղարաբաղյան շարժումը՝ զանգվածային, խաղաղ ազգային-դեմոկրատական շարժում, որը պահանջում էր հայաբնակ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի տեղափոխումը Խորհրդային Ադրբեջանից Խորհրդային Հայաստան։ Շարժումը, որը կենտրոնացած էր Երևանի Օպերայի հրապարակում, մոբիլիզացրեց հարյուր հազարավոր քաղաքացիների և նշանավորեց նոր քաղաքական գիտակցության ծագումը։ Խորհրդային կառավարության բռնի ճնշումը Ադրբեջանում ցուցարարների նկատմամբ և Ղարաբաղի հարցը լուծելուց հրաժարվելը խորտակեցին խորհրդային իշխանության լեգիտիմությունը շատ հայերի համար։
Գնացքը դեպի ինքնիշխանություն և անկախություն
Ի պատասխան կենտրոնական կառավարության՝ Ղարաբաղի հարցում վարած քաղաքականության և ոգեշնչված խորհրդային բլոկի անկախության շարժումներով՝ Հայաստանի Գերագույն խորհուրդը կայացրեց վճռական քայլ։ 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին այն ընդունեց Պետական ինքնիշխանության հռչակագիրը՝ հաստատելով հայկական օրենքների գերակայությունը ԽՍՀՄ օրենքների նկատմամբ։ Սա անկախության ուղղությամբ պայմանական, դե ֆակտո քայլ էր։ Քաղաքական բնապատկերը վերափոխվեց, և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորած Հայոց ազգային շարժումը դարձավ գերիշխող ուժ։
Վերջին արարը տեղի ունեցավ 1991 թվականին։ Մոսկվայում Գորբաչովի դեմ օգոստոսյան հեղաշրջման ձախողումից հետո Հայաստանը արագ գործեց՝ ապահովելու իր ապագան։ 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին անցկացվեց հանրաքվե։ Ժողովրդական կամքի վճռական արտահայտությամբ՝ քվեարկողների 99%-ից ավելին հավանություն տվեց հանրապետության լիակատար անկախությանն ուղղված պարտավորությանը։ Այդ մանդատի հիման վրա Գերագույն խորհուրդը պաշտոնապես հռչակեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը 1991 թվականի սեպտեմբերի 23-ին։ Այս հռչակագիրը, չնայած տեխնիկապես անտեսում էր խորհրդային սահմանադրության անջատման կարգը, հիմնված էր հանրաքվեի անհերքելի լեգիտիմության վրա։ Գործընթացը ավարտվեց 1991 թվականի հոկտեմբերին, երբ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ընտրվեց անկախ հանրապետության առաջին նախագահ։
Ժառանգություն և խորհրդածություն
Հայոց պատմության խորհրդային շրջանը խորապես հակասական էր։ Դա պարտադրված քաղաքական ճնշման, գաղափարախոսական վերահսկողության և հերթափոխի տարիների կյանքի ողբերգական կորստի դարաշրջան էր։ Այնուամենայնիվ, այդ շրջանակում Հայաստանը անցավ նշանակալի արդիականացման, ուրբանիզացիայի և կրթական զարգացման միջով։ Հանրապետությունը դարձավ համաշխարհային հայ դիասպորայի կենտրոն և պահպանեց հայ լեզուն ու մշակութային ժառանգությունը ինստիտուցիոնալացված ձևով։ Անկախության համար պայքարը սկզբնապես բոլոր խորհրդային ժամանակաշրջանի ձեռքբերումների մերժում չէր, այլ դեմոկրատական ինքնորոշման պահանջ էր, որը հզոր կերպով խթանվեց Ղարաբաղի հարցով և փլուզվող խորհրդային պետության առաջարկած հնարավորություններով։ 1991 թվականի սեպտեմբերին անկախության հռչակումը նշանավորեց հայկական պետականության վերածնունդը՝ փակելով խորհրդային իշխանության 71-ամյա գլուխը և բացելով ինքնիշխան անկախության նոր, բարդ դարաշրջան։