Նոր ժամանակ (1800-մինչև օր) December 7, 1988
1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժը. Տրագեդիա և համերաշխություն
1988 թվականի աղետալի երկրաշարը, որի հետևանքով զոհվեց ավելի քան 25,000 հայ և ամբողջ քաղաքներ ավերվեցին, դարձավ խորհրդային պատմության շրջադարձային կետ և առաջացրեց աննախադեպ միջազգային հումանիտար արձագանք։
1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին, տեղական ժամանակով ժամը 11:41-ին, աղետալի երկրաշարժ հարվածեց Հայաստանի հյուսիսին։ Քանի րոպեների ընթացքում ամբողջ քաղաքները ավերակների վերածվեցին, ավելի քան 25,000 մարդ զոհվեց, և կես միլիոնը անօթևան մնաց։ Սպիտակի երկրաշարժը դարձավ ժամանակակից պատմության ամենամահաբեր աղետներից մեկը՝ և, պարադոքսալ կերպով, աննախադեպ գլոբալ համերաշխության պահ Սառը պատերազմի վերջին տարիներին։ ## Աղետը Երկրաշարժը հարվածեց 6.8 մագնիտուդով, որին չորս րոպե անց հաջորդեց 5.8 մագնիտուդի արտաշարժը։ Էպիկենտրոնը գտնվում էր Սպիտակ քաղաքի մոտ, որը 30,000 բնակչությամբ քաղաք էր և գրեթե ամբողջությամբ ավերվեց։ Սպիտակի շենքերի մոտ 99%-ը փլվեց։ Հարևան Լենինական քաղաքը (այժմ՝ Գյումրի), որը Հայաստանի երկրորդ ամենամեծ քաղաքն է 290,000 բնակչով, կորցրեց իր կառույցների 80%-ը։ Կիրովականը (այժմ՝ Վանաձոր) նույնպես լուրջ վնասներ կրեց։ Ընդհանուր առմամբ, ազդեցություն գործեց 58 քաղաք և 350 գյուղ։ Զոհերի թիվը ցնցող էր. խորհրդային պաշտոնական տվյալներով հաշվվում էր 25,000 զոհ, թեև բազմաթիվ գնահատականներ ցույց են տալիս, որ իրական թիվը գերազանցել է 50,000-ը։ Ավելի քան 15,000 մարդ վիրավորվեց։ Մոտ 514,000 մարդ՝ Հայաստանի բնակչության մեկ վեցերորդը, ձմեռային ցրտում անօթևան մնաց։ ## Ինչու՞ այդքան մահաբեր: Մի քանի գործոններ հանգեցրին երկրաշարժի արտասովոր մահացությանը. **Շինարարության որակը**. Խորհրդային շրջանի, հատկապես Բրեժնևի ժամանակաշրջանի շինարարությունը քանակն առաջնություն էր տվել որակի նկատմամբ։ Նախապես պատրաստված երկաթբետոնե պանելային շենքերը, որոնք նախատեսված էին տասնամյակների համար, ակնթարթորեն փլվեցին։ Շինարարության ընթացքում կոռուպցիան և անփութությունը խաթարել էին կառուցվածքային ամբողջականությունը։ **Օրվա ժամը**. Երկրաշարժը տեղի ունեցավ, երբ դպրոցներն ու աշխատավայրերը լի էին։ Ավելի քան 100 դպրոց փլվեց իրենց ներսում գտնվող աշակերտներով։ Ժամանակը առավելագույնի հասցրեց զոհերի թիվը։ **Մակերեսային էպիկենտրոն**. Երկրաշարժն առաջացել էր ընդամենը 10 կիլոմետր խորությունից, ինչը ուժեղացրեց դրա կործանարար ուժը։ **Ձմեռային պայմաններ**. Դեկտեմբերյան ցածր ջերմաստիճանները բարդացրին փրկարարական աշխատանքները և վտանգի տակ դրեցին վերապրածներին հիպոթերմիայից։ ## Փոխված խորհրդային արձագանք Խորհրդային առաջնորդ Միխայիլ Գորբաչովը Նյու Յորքում էր՝ հանդիպման մեջ նախագահ Ռեյգանի հետ, երբ լուրն ստացավ։ Նա անմիջապես կրճատեց իր այցը և թռավ Հայաստան՝ խորհրդային առաջնորդի համար աննախադեպ արձագանք։ Ավելի ուշագրավ է, որ Խորհրդային Միությունը՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր առաջին անգամ, պաշտոնապես խնդրեց միջազգային հումանիտար օգնություն։ Այս խնդրանքը խորհրդանշում էր և՛ աղետի մասշտաբները, և՛ խորհրդային կառավարման փոփոխվող բնույթը գլասնոստի պայմաններում։ ## Միջազգային արձագանք Աշխարհը պատասխանեց արտասովոր մեծահոգությամբ։ 113 երկիր օգնություն ուղարկեց։ Ֆրանսիայից, Շվեյցարիայից, ԱՄՆ-ից և այլ վայրերից փրկարարական ջոկատներ աշխատեցին խորհրդային անձնակազմի կողքին։ Միջազգային կազմակերպությունները համակարգեցին ժամանակակից հիշողության մեջ ամենամեծ հումանիտար գործողությունը։ Սփյուռքահայությունը համախմբվեց ամբողջ աշխարհում։ Լոս Անջելեսում, Փարիզում, Բեյրութում և այլուր կազմակերպությունները հավաքեցին միլիոնավոր դոլարներ։ Ֆրանսահայ երգիչ Շառլ Ազնավուրը կազմակերպեց «Պուր տուա Արմենի» (Քեզ համար, Հայաստան) բարեգործական սինգլը, որը հավաքեց զգալի միջոցներ և դարձավ Ֆրանսիայի պատմության ամենավաճառվող սինգլներից մեկը։ Երկրաշարժին արձագանքը ներկայացնում էր Սառը պատերազմի լարվածության մեղմացում։ Ամերիկացի և խորհրդային փրկարարները համագործակցեցին։ Արևմտյան տեխնոլոգիաները լրացրեցին խորհրդային հնարավորությունները։ Մարդասիրական ընդհանուր մտահոգությունը կարճ ժամանակով գերազանցեց գաղափարական տարաձայնությունները։ ## Երկարաժամկետ ազդեցություն Երկրաշարժը արագացրեց Հայաստանում արդեն ընթացող քաղաքական փոփոխությունները։ Խորհրդային համակարգի ձախողումները շինարարության և արտակարգ արձագանքի բնագավառներում վարկաբեկեցին կենտրոնական իշխանությունը։ Հայ ազգայնականությունը, որն արդեն աճում էր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կապակցությամբ, ուժեղացավ։ Աղետը նպաստեց խորհրդային համակարգի անկմանը։ Այն բացահայտեց համակարգային խնդիրները՝ կոռուպցիա, բյուրոկրատական դիսֆունկցիա, ենթակառուցվածքների քայքայում, որոնք բնորոշ էին խորհրդային ուշ շրջանին։ Երեք տարվա ընթացքում Խորհրդային Միությունն ամբողջությամբ կազմալուծվեց։ Հայաստանի համար վերականգնումը տանջալից ստացվեց։ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո տեղի ունեցած տնտեսական կollaps-ը հետաձգեց վերակառուցումը։ Երկրաշարժի գոտու որոշ բնակիչներ տարիներ, նույնիսկ տասնամյակներ ապրեցին ժամանակավոր ապաստարաններում։ Գյումրիի վերքերը տեսանելի մնացին մի ամբողջ սերունդ։ ## Դասեր և ժառանգություն Հայաստանը երկրաշարժից դուրս եկավ փոխված աղետների նախապատրաստվածությամբ։ Երկիրը ստեղծեց արտակարգ situacիաների կառավարման նոր համակարգեր, շինարարական նորմեր և սեյսմիկ մոնիտորինգի ցանցեր։ Աղետների արձագանքման միջազգային գործընկերությունները շարունակվում են մինչ օրս։ Երկրաշարժի գոտին դանդաղ վերականգնվել է։ Ժամանակակից Գյումրին մեծապես վերակառուցվել է, թեև 1988 թվականի հետքերը դեռ տեսանելի են։ Աղետի տարելիցը ամեն դեկտեմբեր բերում է հիշատակի արարողություններ և խորհրդածություններ կորսվածի մասին։ ## Մարդկային պատմություններ Երկրաշարժը ստեղծեց անհամար ողբերգական և հերոսական պատմություններ։ Ծնողները մերկ ձեռքերով փորում էին ավերակների մեջ՝ երեխաներին փնտրելով։ Վերապրածներին կենդանի դուրս բերեցին փլված շենքերի տակ օրերով հայտնվելուց հետո։ Ամեն ինչ կորցրած համայնքները ինչ-որ կերպ ուժ գտան շարունակելու համար։ Մեկ պատմություն բռնում է երկրաշարժի իմաստը. աղետից հետո մեկը Սպիտակում փրկված մի պատի վրա գրեց սփրեյ ներկով. «Դա նույնպես կհաղթահարենք»։ Այս բառերը, որ արձագանքում են հայոց դարավոր փորձառությանը, արտահայտում էին և՛ վիշտ, և՛ հակազդեցություն։ ## Իմաստն այսօր Հայերի համար 1988 թվականի երկրաշարժը ներկայացնում է և՛ ողբերգություն, և՛ համերաշխություն։ Աղետը բացահայտեց խորհրդային ձախողումները, բայց նաև ներշնչեց միջազգային կարեկցանք։ Այն կյանքեր խլեց, բայց նաև ցույց տվեց հայկական կենսունակությունը։ Երկրաշարժի գոտու աստիճանական վերականգնումը խորհրդանշում է հայոց ավելի լայն հաստատակամությունը։ Ցեղասպանություն, խորհրդային ճնշում և բնական աղետ վերապրած ժողովուրդը շարունակում է վերակառուցել, շարունակում է հիշել, շարունակում է դիմանալ։ Դեկտեմբերի 7-ը Հայաստանում մնում է սգո օր՝ հիշեցում, որ որոշ վերքեր դանդաղ են բուժվում, որոշ կորուստներ անփոխարինելի են, և որոշ համերաշխություն գերազանցում է բոլոր սահմանները։