Հայոց ցեղասպանություն. Պատմություն, Հիշատակ և Դիմադրություն Ճանաչման համար
1915-1923 թվականների Հայոց ցեղասպանությունը մնում է որպես 20-րդ դարի որոշիչ ողբերգություններից մեկը։ Օսմանյան կայսրությունում հայ համայնքների համակարգային ոչնչացումը հանգեցրեց մոտ 1,5 միլիոն մարդու մահվան և միլիոնավոր մարդկանց տեղահանման, արմատապես վերափոխելով հայոց ինքնությունը և սփյուռքը։
## Պատմական Նախադրյալներ
Հայերը Արևելյան Անատոլիայում բնակվել են ավելի քան 3000 տարի մինչև օսմանյան գրավումը։ Որպես քրիստոնյաներ մուսուլմանական կայսրությունում, նրանք բախվում էին պարբերական հալածանքների, բայց նաև հասան զգալի հաջողությունների առևտրում, կրթության և մասնագիտությունների բնագավառում։ Այս կարգավիճակը ծնեց և՛ դժգոհություն, և՛ խոցելիություն։
19-րդ դարի վերջին հայերի բարեփոխումների և հավասար իրավունքների կոչերը հանդիպեցին բռնաճնշումների։ 1894-1896 թվականների Համիդյան կոտորածները, որոնց զոհ դարձան 100,000-300,000 հայեր, նախանշանեցին ավելի սարսափելի իրադարձություններ։ 1908 թվականի Երիտթուրքական հեղափոխությունը սկզբում խոստացավ հավասարություն, բայց շուտով ճանապարհ տվեց ազգայնական գաղափարախոսությանը։
## Ցեղասպանությունը
Առաջին համաշխարհային պատերազմը ծածկույթ հանդիսացավ Օսմանյան կառավարության՝ հայերին ոչնչացնելու ծրագրի համար։ 1915 թվականի ապրիլի 24-ին, որն այժմ նշվում է որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր, օսմանյան իշխանությունները Կոստանդնուպոլսում ձերբակալեցին և հետագայում մահապատժի ենթարկեցին հարյուրավոր հայ մտավորականների և համայնքային առաջնորդների։
Հետագայում սկսվեց համակարգային ոչնչացումը։ Հայ տղամարդկանց անջատեցին ընտանիքներից և սպանեցին։ Կանանց, երեխաներին և տարեցներին ստիպեցին մահվան երթեր կատարել դեպի Սիրիայի անապատ։ Անհամար կյանքեր խլվեցին բռնաբարությունների, խոշտանգումների և սովի պատճառով։ Նրանք, ովքեր հասան համակենտրոնացման ճամբարներ, շարունակական բռնությունների և զրկանքների ենթարկվեցին։
Սպանությունները տարածվեցին նաև հարկադրական կրոնափոխության, հայկական մշակութային օջախների ոչնչացման և հայերի սեփականության հափշտակման վրա։ Նպատակը պարզ էր. ամբողջությամբ վերացնել հայերի ներկայությունը Անատոլիայից։
## Միջազգային Անդրադարձ
Ցեղասպանությունը թաքնված չէր. ժամանակակից զեկույցներ փաստագրեցին դաժանությունները։ Ամերիկայի դեսպան Հենրի Մորգենթոն խիստ բողոքարկեց։ New York Times-ը միայն 1915 թվականին հրապարակեց 145 հոդված կոտորածների մասին։ Դաշնակից կառավարությունները դատապարտեցին սպանությունները և արդարադատություն խոստացան։
Սակայն պատերազմից հետո աշխարհաքաղաքական նկատառումները գերակայեցին արդարադատության նկատմամբ։ Թուրքիայի ռազմավարական կարևորությունը հանգեցրեց այն բանին, որ արևմտյան տերությունները հրաժարվեցին հանցագործներին դատի տալուց։ Լոզանի պայմանագիրը (1923) ոչ մի դրույթ չպարունակեց հայերի իրավունքների կամ սեփականության վերադարձի վերաբերյալ։
## Սփյուռքի Ձևավորում
Վերապրածները ցրվեցին ամբողջ աշխարհով, ստեղծելով հայկական համայնքներ Մերձավոր Արևելքում, Եվրոպայում և Ամերիկաներում։ Այս սփյուռքային համայնքները պահպանեցին հայոց լեզուն, մշակույթը և հիշողությունը, միաժամանակ կառուցելով նոր կյանք օտար երկրներում։
Հոգեվիճակը փոխանցվեց սերնդեսերունդ։ Փրկվածների թոռները կրում են մահվան երթերի, կորցրած ազգականների և գողացված հայրենիքների պատմությունները։ Այս հավաքական հիշողությունը ձևավորում է աշխարհով մեկ հայոց ինքնությունը, ստեղծելով համերաշխություն աշխարհագրական և քաղաքական բաժանումների վրայով։
## Ընդունման Պայքար
Տասնամյակներ շարունակ Թուրքիան հերքում էր Ցեղասպանության տեղի ունեցած լինելը, բնութագրելով այն որպես պատերազմական կորուստներ կամ հայերի ապստամբություն։ Այս ժխտումը երկարացրեց հայերի հոգեվիճակը և կանխեց հաշտեցումը։ Ընդունման համար պայքարը դարձավ կենտրոնական հայ սփյուռքային ակտիվիզմի համար։
Առաջընթացը դանդաղ, բայց կայուն է եղել։ Ավելի քան 30 երկիր պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը։ Եվրոպական խորհրդարանը, Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիան և բազմաթիվ այլ մարմիններ հաստատել են պատմական ճշմարտությունը։ 2019 թվականին ԱՄՆ Կոնգրեսն ընդունեց բանաձև՝ ճանաչելով Ցեղասպանությունը. նախագահ Բայդենը դարձավ առաջին ամերիկյան նախագահը, որ օգտագործեց «ցեղասպանություն» բառը տարեկան հիշատակի արարողություններում։
## Հիշողություն և Նշանակություն
Ամեն տարի ապրիլի 24-ին աշխարհի հայերը հիշում են Ցեղասպանությունը։ Երևանում հարյուր հազարավոր մարդիկ երթով բարձրանում են Ծիծեռնակաբերդ հուշահամալիր։ Փարիզից մինչև Լոս Անջելես տարածված քաղաքներում հերթապահություններն ու արարողություններն են հարգում զոհերի հիշատակը։
Ցեղասպանությունը մնում է կենտրոնական հայոց ինքնության համար՝ որոշիչ վերք, որը նաև ցույց է տալիս հայկական դիմացկունությունը։ Փրկվածները վերակառուցեցին համայնքները. նրանց ժառանգները պահպանում են մշակույթը և ձգտում արդարադատության։ «Ոչ մոռանալ» արտահայտությունը կապում է հայկական հիշողությունը մարդու իրավունքների և ատելության հետևանքների մասին համընդհանուր դասերի հետ։
## Շարունակական Ակտուալություն
Հայոց ցեղասպանությունը ազդեց մարդու իրավունքների իրավունքի զարգացման վրա, ներառյալ հենց «ցեղասպանություն» բառը, որը հորինել է Ռաֆայել Լեմկինը՝ մասամբ նաև հայերի փորձառությունը մտքում պահելով։ Այս պատմությունը հասկանալը մնում է կարևոր ապագա հանցագործությունները կանխելու համար։
Հայերի համար ճանաչումը պարզապես անցյալի մասին չէ. դա հաստատում է, որ նրանց նախնիների տառապանքը իրական էր, որ ճշմարտությունը կարևոր է, և որ արդարադատությունը, որքան էլ ուշացած, ի վերջո պետք է հաղթանակի։