Մատենադարանը՝ Հայաստանի հնագույն ձեռագրերի գանձարան
Զբաղվեք Մատենադարանի ուսումնասիրությամբ, որը աշխարհի ամենահին և ամենահարուստ ձեռագրապահոցներից մեկն է, որտեղ ավելի քան 23,000 հայկական տեքստերում պահպանվում է 1600 տարվա գիտելիք, արվեստ և մշակութային հիշողություն:
Երևանի Մատենադարանը կանգնած է որպես մարդկության մեծագույն մշակութային գանձերից մեկը՝ ավելի քան 23,000 ձեռագրերի և 500,000 արխիվային փաստաթղթերի պահոց, որոնք ընդգրկում են գրեթե երկու հազարամյակ։ Ավելին, քան թանգարան կամ արխիվ, այն ներկայացնում է հայկական քաղաքակրթության հոգին՝ պահպանված թանաքի և մագաղաթի վրա։
## Ավանդույթի սկիզբը
Հայկական ձեռագրության ավանդույթը սկսվել է 405 թվականին, երբ Մեսրոպ Մաշտոցը ստեղծեց հայկական այբուբենը։ Մի քանի տարիների ընթացքում գրիչները պատճենում էին կրոնական տեքստեր, թարգմանում հունական և ասորական գործեր և ստեղծում օրիգինալ հայկական գրականություն։ Հայ գրականության «Ոսկե դարը» հինգերորդ դարում տվել է այնքան ճշգրիտ թարգմանություններ, որ գիտնականները այսօր ուսումնասիրում են կորած հունական բնագրերը դրանց հայկական տարբերակների միջոցով։
Հայաստանում առաջին փաստագրված ձեռագրերի պահոցը հիմնադրվել է Էջմիածինում՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու հոգևոր կենտրոնում։ Դարեր շարունակ Հայաստանի վանքերում գործում էին գրչության արվեստանոցներ, որտեղ վանականները ջանասիրաբար պատճենում էին տեքստեր, և երբեմն մեկ ձեռագիր տարիներ էր պահանջում։
## Գոյատևում աղետների միջով
Հայկական ձեռագրերը մշտական սպառնալիքի տակ էին։ Արաբական արշավանքները, մոնղոլական նվաճումները, պարսկական պատերազմները և օսմանյան ընդարձակումները բազմիցս ավերեցին հայկական հողերը։ 1170 թվականին սելջուկ թուրքերը միայն Բաղաբերդում այրեցին ավելի քան 10,000 ձեռագիր։ Սակայն հայերը իրենց ձեռագրերը սրբազան առարկաներ էին համարում՝ թաքցնելով դրանք քարանձավներում, պատերի մեջ թաղելով կամ աքսորի մեջ տանելով։
Ամենադրամատիկ փրկությունը տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության ժամանակ։ Երբ հայերը փախչում էին կոտորածներից, շատերը մեջքներին ձեռագրեր էին կրում։ 13-րդ դարի հսկայական 28 կիլոգրամանոց Մշո Ճառընտիրը փրկվեց երկու հայ կանանց կողմից, որոնք այն կիսել էին երկու մասի և առանձին-առանձին անցնելով լեռներ ու անապատներ՝ հասցրել էին ապահով վայր։
## Ժամանակակից Մատենադարանը
Ներկայիս Մատենադարանի շենքը կառուցվել է 1959 թվականին՝ որպես ամբողջ Խորհրդային Միությունում ձեռագրերի պահպանմանը նվիրված առաջին հաստատություն։ Ճարտարապետ Մարկ Գրիգորյանի նախագծած տպավորիչ բազալտե կառույցը գտնվում է բլրի վրա՝ Երևանի վրա հրաշալի տեսարանով։ Մուտքը պահպանում է Մեսրոպ Մաշտոցի և նրա աշակերտ Կորյունի արձանը։
Ներսում կլիմայավորված պահոցները պաշտպանում են ձեռագրերը թղթի թշնամիներից՝ խոնավությունից, ջերմաստիճանի տատանումներից, լույսից և միջատներից։ Պահպանման լաբորատորիաներում օգտագործվում են ինչպես ավանդական տեխնիկա, այնպես էլ ժամանակակից տեխնոլոգիա՝ վնասված գործերը պահպանելու և վերականգնելու համար։
## Ներսում պահված գանձերը
Հավաքածուն ընդգրկում է ուշագրավ լայնություն.
**Հնագույն ձեռագրեր.** 7-րդ դարի Վեհամոր Ավետարանը ամենահին ամբողջական հայկական ձեռագիրն է։ 9-10-րդ դարերի գործերը պահպանում են վաղ հայկական աստվածաբանությունն ու պատմությունը։
**Պատկերազարդ ձեռագրեր.** Հայ մանրանկարիչները ստեղծել են միջնադարյան աշխարհի լավագույն պատկերազարդ ձեռագրերից։ Թորոս Ռոսլինի 13-րդ դարի գործերը մրցակցում են բյուզանդական և արևմտաեվրոպական ավանդույթների լավագույն նմուշների հետ։
**Կորած գործեր.** Հայկական թարգմանությունները պահպանում են հունական փիլիսոփայական տեքստեր, որոնց բնագրերը այլևս գոյություն չունեն։ Հին հունական փիլիսոփայություն ուսումնասիրող գիտնականները դիմում են Մատենադարանում պահվող հայկական տարբերակներին։
**Գիտական աշխատանքներ.** Միջնադարյան հայկական ձեռագրերը պարունակում են աստղագիտական դիտարկումներ, բժշկական տրակտատներ և մաթեմատիկական տեքստեր՝ վկայելով հայերի ներդրումը գիտության մեջ։
**Երաժշտություն.** Մատենադարանն ունի աշխարհի ամենամեծ հավաքածուն հայկական պատարագային երաժշտության հնագույն նոտագրություններով։
## ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ճանաչումը
1997 թվականին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն Մատենադարանի հավաքածուն ներառեց իր «Աշխարհի Հիշողություն» ռեգիստրում՝ ճանաչելով դրա համաշխարհային նշանակությունը։ Թվայնացման նախագծերը հազարավոր էջեր հասանելի են դարձրել առցա, թույլ տալով ամբողջ աշխարհի գիտնականներին ուսումնասիրել այս գանձերը։
## Կենդանի հաստատություն
Մատենադարանը ոչ միայն թանգարան է, այլև գործուն հետազոտական հաստատություն։ Գիտնականներն ուսումնասիրում են ձեռագրերը, հրատարակում բնագրեր և պատրաստում ձեռագրագետների նոր սերունդ։ Հայկական գիտության ավանդույթը անխափան շարունակվում է Մաշտոցի առաջին աշակերտներից ի վեր։
## Մշակութային խորհրդանիշ
Հայերի համար Մատենադարանը ներկայացնում է գոյատևում՝ պահպանման միջոցով։ Ամեն մի ձեռագիր, որ փրկվել է հրդեհից, գոյատևել է աքսորում կամ տարվել է ցեղասպանության միջով, վկայում է հայերի վճռականությունը՝ պահպանել իրենց քաղաքակրթությունը։ Գրքերը նյութական ապացույց են, որ հայկական մշակույթը դիմացել է բոլոր դժվարություններին։
Մատենադարան այցելուները հաճախ դուրս են գալիս ապշած ու լուռ։ Այս հնագույն էջերում նրանք հանդիպում են ոչ միայն տեքստերի, այլև անհամար գրիչների նվիրվածությանը, այն հավատքին, որով վանականները գիշերները պատճենում էին Սուրբ Գրությունը, և այն քաջությանը, որով փախստականները փրկում էին գրքերը՝ փախչելով մահվանից։
Մատենադարանը կանգնած է ինչպես հուշարձան, այնպես էլ խոստում. հուշարձան այն ամենի, ինչ պահպանվել է, և խոստում, որ հայկական քաղաքակրթությունը կշարունակվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ այս ձեռագրերը կան։