Նոր ժամանակ (1800-մինչև օր) 1991
Հայաստանի Հանրապետությունը. Անկախություն և ազգային պետականության կառուցում
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանը հռչակեց անկախություն Խորհրդային Միությունից՝ հիմնադրելով Հայաստանի Երրորդ Հանրապետությունը և սկսելով նոր գլուխ ազգի պատմության մեջ։
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին, անկախության հանրաքվեի արդյունքում, որտեղ 99%-ը քվեարկել էր անկախության օգտին, Հայաստանը հռչակեց իր ինքնիշխանությունը՝ դառնալով առաջին խորհրդային հանրապետությունը, որն այդ քայլը ձեռնարկեց ժողովրդական քվեարկության միջոցով: Այս պատմական պահը նշանավորեց Երրորդ Հանրապետության ծնունդը: Անկախության առաջին տարիները նշանավորվեցին լուրջ մարտահրավերներով, այդ թվում՝ 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժով, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությամբ և խորհրդային համակարգի փլուզումից հետո առաջացած տնտեսական դժվարություններով: Չնայած այդ խոչընդոտներին, Հայաստանը զգալի առաջընթաց է արձանագրել ժողովրդավարական ինստիտուտների կառուցման, տնտեսության զարգացման և միջազգային հանրության մեջ իր տեղը ձեռք բերելու գործում: Այսօր Հայաստանը շարունակում է հաղթահարել բարդ աշխարհաքաղաքական մարտահրավերները՝ պահպանելով սերտ կապերը աշխարհի սփյուռքի հետ և աշխատելով իր ժողովրդի համար բարգավաճ ապագա կառուցել: